“Mój Prąd” to nowy rządowy program skierowany do gospodarstw domowych. Projekt zakłada dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych kwotą 5 tys. zł. Ministerstwo Środowiska i Energii zakładają, że dzięki wsparciu liczba instalacji na polskich domach zwiększy się o blisko 200 tysięcy, co pozwoli na zbudowanie niemal 1000 MW mocy w instalacjach prosumenckich. Nowy program ma pomóc zrealizować zobowiązania klimatyczne wobec Unii Europejskiej.
W programie może wziąć udział każda instalacja, dla której energetyczny licznik dwukierunkowy został zainstalowany (przez operatora systemu dystrybucyjnego - zakład energetyczny) po 01.02.2020 roku. Kolejny nabór wniosków w ramach Programu Priorytetowego Mój Prąd Część 1. Program Mój Prąd na lata 2021 – 2023 zostanie uruchomiony: 15.04.2022.
Wszystkie najważniejsze i aktualne informacje oraz wnioski dotyczące programu "Moj Prąd" znajdziecie Państwo na stronie internetowej https://mojprad.gov.pl/.
2. Dotacja z programu “Mój Prąd” – ile wyniesie?
Dotacja ma formę bezzwrotnej pomocy finansowej. Wysokość dotacji z programu “Mój Prąd” będzie mogła pokryć do 50% kosztów kwalifikowanych instalacji fotowoltaicznej, nie może jednak przekroczyć 3 tys. złotych.
Program “Mój prąd” skierowany jest do gospodarstw domowych, a beneficjentami będą mogły zostać wyłącznie osoby fizyczne.
4.“Mój Prąd” – kto może skorzystać ?
Dofinansowania będą przyznawane na podstawie kolejności zgłoszeń, aż do wyczerpania limitu 1 mld zł czyli 200 tys. prosumentów.
5. Na co można przeznaczyć pieniądze z programu “Mój Prąd”?
Dotacje z programu “Mój prąd” będą mogły być przeznaczone jedynie na zakup oraz montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 kW do 10 kW.
Według Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego prosument będzie mógł skorzystać z obowiązującej od początku 2019 r. ulgi termomodernizacyjnej (pozwalającej odliczyć instalację fotowoltaiczną od podstawy podatku), z wyjątkiem iż obejmie ona jedynie wydatki poza wsparciem. “Mój Prąd” nie będzie można połączyć z dotacją w programie „Czyste Powietrze”.
Dofinansowanie z programu “Mój prąd” można otrzymać, gdy instalacja zostanie zgłoszona po oficjalnym uruchomieniu programu. Osoby które już korzystają z instalacji fotowoltaicznej lub zgłoszą ją do zakładu energetycznego przed rozpoczęciem naboru wniosków do projektu, nie otrzymają dotacji. Wniosek trzeba będzie złożyć dopiero po zakończeniu inwestycji.
8. Jakie dokumenty będą potrzebne przy dotacji “Mój Prąd” oraz jaki jest regulamin programu?
Wykaz wszystkich potrzebnych dokumentów oraz regulamin programu znajdziecie Państwo pod adresem https://mojprad.gov.pl/o-programie
9. Czy można powiększyć aktualną instalację w programie „Mój Prąd”?
Nie. Program "Mój Prąd" dotyczy wyłącznie nowych instalacji i nie może dotyczyć rozbudowy istniejącej już instalacji fotowoltaicznej.
Skontaktuj się z naszą firmą już dziś i sprawdź, jak możemy Ci pomóc
w otrzymaniu dofinansowania.
ul. Wierzbowa 11
62-500 Konin