Blog

Aktualności, informacje, ważne tematy.

MÓJ PRĄD

 

 

Mój Prąd to nowy rządowy program skierowany do gospodarstw domowych. Projekt zakłada dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych kwotą 5 tys. zł. Ministerstwo Środowiska i Energii zakładają, że dzięki wsparciu liczba instalacji na polskich domach zwiększy się o blisko 200 tysięcy, co pozwoli na zbudowanie niemal 1000 MW mocy w instalacjach prosumenckich. Nowy program ma pomóc zrealizować zobowiązania klimatyczne wobec Unii Europejskiej.

 

Mój Prąd – kiedy początek programu?

 

Terminem kwalifikacji kosztów jest 23 lipca 2019. Oznacza to, że w programie może wziąć udział każda instalacja z datą sprzedaży po 23 lipca. Istotny jest termin wymiany licznika przez operatora systemu dystrybucyjnego (zakład energetyczny) – przyłączenie musi zostać wykonane po ogłoszeniu konkursu. Zgodnie z danymi Ministerstwa Środowiska program rozpocznie się na przełomie sierpień - wrzesień.

 

 

Dotacja z programu “Mój Prąd” – ile wyniesie?

 

Dotacja ma formę bezzwrotnej pomocy finansowej. Wysokość dotacji z programu “Mój Prąd” będzie mogła pokryć do 50% kosztów kwalifikowanych instalacji fotowoltaicznej, nie może jednak przekroczyć 5 tys. złotych

 

 

“Mój Prąd” – dla kogo program?

 

Program “Mój prąd” skierowany jest do gospodarstw domowych, a beneficjentami będą mogły zostać wyłącznie osoby fizyczne.

 

 

“Mój Prąd” – kto może skorzystać ?

 

Dofinansowania będą przyznawane na podstawie kolejności zgłoszeń, aż do wyczerpania limitu 1 mld zł czyli 200 tys. prosumentów. 

 

 

Na co można przeznaczyć pieniądze z programu “Mój Prąd”?

 

Dotacje z programu “Mój prąd” będą mogły być przeznaczone jedynie na zakup oraz montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 kW do 10 kW

 

 

“Mój Prąd” a ulga termomodernizacyjna i “Czyste Powietrze”

 

Według Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego prosument będzie mógł skorzystać z obowiązującej od początku 2019 r. ulgi termomodernizacyjnej (pozwalającej odliczyć instalację fotowoltaiczną od podstawy podatku), z wyjątkiem iż obejmie ona jedynie wydatki poza wsparciem. “Mój Prąd” nie będzie można połączyć z dotacją w programie „Czyste Powietrze”.

 

 

“Mój Prąd” – Data składania wniosku.

 

Dofinansowanie z programu “Mój prąd” można otrzymać, gdy instalacja zostanie zgłoszona po oficjalnym uruchomieniu programu. Osoby które już korzystają z instalacji fotowoltaicznej lub zgłoszą ją do zakładu energetycznego przed rozpoczęciem naboru wniosków do projektu, nie otrzymają dotacji. Wniosek trzeba będzie złożyć dopiero po zakończeniu inwestycji.

 

 

Wniosek do dotację z programu  “Mój Prąd”?

 

Wniosek nie jest jeszcze dostępny, zostanie opublikowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przed uruchomieniem programu lub w momencie startu projektu. Formularza należy szukać na stronie internetowej NFOŚiGW – www.nfosigw.gov.pl. Wnioski będą składane w formie papierowej – będzie trzeba je dostarczyć do siedziby NFOŚiGW osobiście, wysłać pocztą lub kurierem.

 

 

Jakie dokumenty będą potrzebne przy dotacji  “Mój Prąd”?

 

Wymogiem przyznania dotacji będzie spełnienie stawianych warunków programu oraz przedstawienie stosownej dokumentacji, tj. faktur za instalację fotowoltaiczną, umowę z operatorem systemu dystrybucyjnego (zakładem energetycznym) na wymianę licznika na dwukierunkowy oraz podpisany aneks o umowę kompleksową z Zakładem Energetycznym. 

 

 

Czy można powiększyć aktualną instalację w programie „Mój Prąd”?

 

Nie. Program "Mój Prąd" dotyczy wyłącznie nowych instalacji i nie może dotyczyć rozbudowy istniejącej już instalacji fotowoltaicznej.

 

 

“Mój Prąd” – kiedy wypłaty?

 

Dotacje z programu “Mój Prąd” będą wypłacane po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Program wystartuje na przełomie sierpień - wrzesień. 

 

 

Regulamin “Mój Prąd” – szczegóły programu

 

Pełen regulamin programu “Mój prąd” nie jest jeszcze dostępny.

 

 

Budżet programu “Mój Prąd”

 

Program “Mój prąd” zaplanowany jest na lata 2019-2024 lub do wyczerpania budżetu – 1 mld zł. Projekt będzie realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który będzie wypłacał wsparcie. 

 

 

Skontaktuj się z naszą firmą już dziś i sprawdź, jak możemy Ci pomóc.

aris.konin

Strona główna | O nas | Usługi | Blog | Kontakt

Strona stworzona w kreatorze www WebWave © 2018

ARIS

ul. Wierzbowa 11

62-500 Konin

NIP: 6652629922

REGON: 300877202

KONTAKT